Klubbat 24.020 :-

VILHELM MOBERG MANUSKRIPT till "Därför är jag republikan".

Klubbat 12.000 :-

INGRID VON DARDEL. Blandteknik på papper, signerad och daterad 1940.

Klubbat 10.006 :-

SOFFBORD, teak, Johannes Andersen, Trensum, 1960-tal.

Klubbat 39000:-

FULVIO BIANCONI, vas "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.

Klubbat 15471:-

FÅTÖLJ med FOTPALL, Jan Ekselius, "Etcetera", för J. O. Carlsson, Vetlanda, 1970-tal.

Klubbat 26500:-

SERVIS, porslin, 53 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Danmark.

Klubbat 65000:-

ARNE TIDEMAND RUUD. Fåtöljer, 4 stycken, "3050", AS Inventar, Gjövik, 1960-tal.

Klubbat 60 094 :-

OSKAR BERGMAN. Akvarell, "Morgondimman lättar", signerad och daterad 1917.

Klubbat 153.215:-

FINN JUHL, fåtöljer, ett par "NV-53", Niels Vodder, Danmark 1960-tal.

Klubbat 76.000:-

AXEL EINAR HJORTH. Soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Klubbat 42.500:-

MADELEINE PYK. olja på duk, "Tänkarna", signerad.

Klubbat 48.000:-

SERIETIDNING, KALLE ANKA & Co, nr 1, 1948.

Klubbat 20.000:-

HENRI JOHN YEEND KING. Olja på duk uppklistrad på pannå, signerad.

Klubbat 12.000:-

PISTOLER, ett par, 1700-talets början.

Klubbat 20.000:-

RING, Princess, vitguld briljantslipad diamant 1,18 ct.

Klubbat 10.505:-

KAFFE/TESERVISDELAR, 10 DELAR, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.

Klubbat 83.000:-

William Marshall Brown. Olja på duk, signerad.

Klubbat 19.500:-

ASTRID GATE. Vas, glas, dubbelgraal, signerad unik 2005.

Klubbat 10.447:-

BYRÅ, rokokostil, s k "commode bombé", Italien, 1900-talets första hälft.

Klubbat 11.000:-

ALVAR AALTO. Serveringsvagn, modell 901, Artek, Finland.

Klubbat 50 508:-

AXEL EINAR HJORTH. Stolar "Utö", 6 st, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Klubbat 47 860:-

AXEL EINAR HJORTH. Bord "Lovö", furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Klubbat 15 000:-

PARKSOFFA, gjutjärn, Folke Bensow, Näfveqvarn.

Klubbat 18 000:-

VAS, glas, Astrid Gate, ariel graal, unik, signerad 2006 WA MJ

Klubbat 18 200:-

ACTIONFIGUR SPIDERMAN i naturlig storlek

Klubbat 97 000:-

YXA, Neolitikum, yngre stenålder, polerad flinta, längd 40 cm.

Klubbat 95 565 :-

BARBRO NILSSON. Matta, "Gyllenrutan blå", reliefflossa, 200 x 300 cm, signerad AB MMF, BN.

Klubbat 13 231:-

SKRIVBORD, Peter Løvig Nielsen, Danmark, 1960-tal.

Klubbat 15 178:-

GLASSERVIS, 24 delar, silver, Eric Löfman, MGAB.

Klubbat 10 010:-

GLASSERVIS, 48 delar, "Kent", Elis Bergh, Kosta.

Klubbat 22 000:-

FÄLLBORD, masurbjörk, "Maria flap", Bruno Mathsson, 1970-tal.

Klubbat 12 000:-

BESTICK, 84 delar, silver, "Rosenholm", GAB.

Klubbat 21 425:-

VASER, ett par, porslin, Qianlong (1736- 1795), Kina.

Klubbat 24 222:-

PLÅTMYNT, 1/2 DS, märkt 1719.

Klubbat 41 000:-

AGUST MALMSTRÖM. Olja på duk, "Vill frun köpa", intygas à tergo.

Klubbat 14 500:-

PRESENTERFAT, silver, Wolter Siewers, Norrköping 1694.

Klubbat 7149:-

GOLVVAS, Carl Harry Stålhane, Rörstrand.

Klubbat 15 500:-

TÄNDNÅLSGEVÄR, m/1866, Hagströms.

Klubbat 17 000:-

HERMANN KATSCH, olja på pannå, signerad och daterad 1885.

KLubbat 90 000:-

ALY BEN SALEM. Blandteknik, "Danseuse Arabe", signerad.

PEGEL, Sengustaviansk av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811)

BENGT ORUP, glasservisdelar, 25 delar, "Strikt".

PETER FREUDENTHAL. Olja på duk, "Dance", signerad á tergo och daterad 1979.

ANDELABRAR, ett par, för tre ljus, Senempire.

FLIPPERSPEL, "Elvis". FLIPPERSPEL, "Elvis".

KUPÉ, svart, omkring 1900.

HANS J WEGNER. Stolar, 6 stycken, teak, "Savbukkestolen", Carl Hansen & Son, Odense Danmark 1950/60-tal.

SÄLJA FÖREMÅL

Hos oss är det enkelt! Vi hjälper dig hela vägen. Vi kan värdera och sälja allt från dyrbara ankitivteter, konst och designklassiker till de mer vardagliga bruksföremålen.

INLÄMNING - VISNING - UTLÄMNING

ÖPPETTIDER

Måndag - fredag  11:00 - 18:00

Lördag 11:00 - 15:00

Söndag stängt

KONTAKTA OSS

011 - 10 22 10 / 0730-86 90 30

info@ra-auktionsverket.se

Malmgatan 5

602 23 Norrköping

PÅGÅENDE AUKTIONER